Sık Sorulan Soru: Lazer Göz Ameliyatı Maceram

Yazın ilk gününden hepinize merhaba!
Beni Snapchat ve Instagram üzerinden de takip ediyorsanız yaklaşık 20 gün kadar önce ameliyat geçirdiğimi biliyordunuz. Sosyal medyada sıkça aldığım sorular üzerine bu yazıyı yazayım ve kalıcı olsun istedim. Peşinen söyleyeyim biraz uzun ve sıkıcı bir yazı olabilir, ilgilenmiyorsanız okumayabilirsiniz :*
Öncelikle yaklaşık 17-18 yıldır Miyop & Astigmat hastasıyım, gözlerim sanıyorum 3.50 Miyop 1.00 Astigmat şeklinde bozuktu. Yıllarca gözlük takan biri olarak deniz/havuz, kuaför, banyoda bildiğin görmeme durumu, kışın soğukta durakta bekledikten sonra toplu taşıma aracına binip gözlerin buğulanması, çay suyu doldururken bile bir anda bembeyaz bir buğuya kapılmanız kaçınılmaz oluyor, bilirim. Buna bir de son zamanlarda “Makyaj yapıyorsun ama belli gözlük mahvediyor” diyenler de eklendi. Veeee….
Yakın arkadaşım ve bir kaç akrabam da ameliyat olmuştu yakın zamanda, ameliyat dediğime bakmayın bildiğiniz halk arasında “lazerle göz çizdirme” operasyonu denen operasyondan geçirdim ben de. Ama detayı var birazcık. Ben Ankara Tunus caddesindeki Dünya Göz Hastanesinde muayene oldum. Doktorum ise sevgili Doç. Dr. Volkan Hürmeriç. Oldukça ilgililer. Doktorum da öyle. Doçent deyince egosu yüksek bir insan beklersiniz ya,kesinlikle öyle değil öncelikle bunu bilin 🙂
Nereden başlayacağımı bilemedim, biliyorsunuz Ankara dışında ikamet ediyorum. Önce hastanenin websitesinden ve canım Hande’den (arkadaşım) detaylı bilgi aldım. Siz de detaylı bilgiyi oradan alabilirsiniz. Daha sonra randevu almak üzere telefonla görüştük. Her türlü sorunuz için arayabilirsiniz. (444 44 69)
5 Mayıs 2016 tarihine randevu aldım ve gittiğimde bir kaç süren tetkik döneminden geçtim. Detaylı incelemem de yapıldıktan sonra doktorumla görüştüm ve bana PRK isimli yöntemi önerdi, astigmatım olmasından ve korneamın ince olmasından kaynaklı bu yöntemin çok daha başarılı sonuç vereceğini de ekledi. Burada önemli bir noktaya değineyim; benim olmak istediğim yöntem Smile Lazer idi, çok daha pahalı olmasına rağmen doktorum bana bu yöntemi uygulamadı yani ticari kaygılarının olmadığını belirteyim. 15 çeşit yöntemleri olmasına rağmen doktorunuz sizin için en uygun olanı öneriyor.
PRK isimli yöntem diğer yöntemlere göre daha konforsuz bir yöntem çünkü gözün epitel dokusu soyularak korneaya lazer işlemi uygulanıyor.
Operasyon için sizi ameliyathaneye alıyorlar ve topikal anestezi uyguluyorlar yani damla ile uyuşturuyorlar gözünüzü. görmenizde herhangi bir sıkıntı olmuyor ancak işlemler esnasında ağrı sızı hissetmiyorsunuz, operasyon süreci 7-8 dakika. Ameliyattan çıktıktan bir müddet sonra diğer yöntemlere oranla biraz daha yoğun bir acı hissi mevcut. Ayrıca size önerim yoğun ışık hassasiyeti olacağından muayeneye dahi olsa mutlaka yanınızda bir güneş gözlüğü ile gidin çünkü benim gibi aynı gün ameliyat olmaya karar verebilirsiniz. Operasyon bittikten sonra göze koruyucu lens yerleştiriliyor. Diğer yöntemlerde ertesi gün çıkarıyorlar lensi ama PRK’da 3-4 gün kalması gerekiyor. Yöntem ile ilgili detaylı bilgiyi bu linkten alabilirsiniz.
Doktorum gerekli ilaçları da verdikten sonra taburcu oldum,ameliyathaneden doğru eve yani 😀 Bir sürü zamazingo, ilaç veriyor doktorunuz ve en az ameliyat kadar önemli bu ilaçlar. Fakat ameliyatın acısından ne ilaç geliyor aklınıza ne bişey! Bu dediğim sanırım benim yönteme has.
 İlk gün kesinlikle gözünüzü açamıyorsunuz,anında şıpır şıpır göz ve burun akması 😀 Gerçi normalde de akıyor zaten gözünüzü açmaya ne hacet! Sonrasında azar azar yavaşlıyor bu durumlar.
Doktorum bu operasyon sonrasında gece uyuyabilmem için sakinleştirici ve güçlü bir ağrı kesici verdi, gece o ilaçları aldım ve bir kaç saat uyudum. Bu arada gözünüze darbe almamak adına eşinizden, çocuklarınızdan uzakta uyumanızı (mümkünse bu operasyonu çocuklu annelere taviye etmem, sinirli olabilirsiniz, o haliniz çocuğunuza travmatik bir durum gibi gelebilir) öneririm. Ben kaldığımız yerde annemle birlikte uyuyordum ancak ameliyat sonrası yatakları ayırdık 😀
Ertesi gün kontrole gittim, ama kör halde 😀 Gözlerimi kısa süreli açabiliyordum fakat en minik ışık bile küfrediyor resmen size! Görmem günler içinde epey düzeldi, taa ki lensler çıkana kadar (lensler numarasız yanlış anlaşılmasın) Lensler çıktıktan sonra bulanık görme durumu normal ve azalarak bitecek dedi doktorum. Batma,kuruluk normal ve hala çekiyorum bu sıkıntıları.
Lensler çıkmadan gözlerinize su değdirmek yasak, haliyle banyo da yasak. Ama lensler çıktıktan sonra yapabilirsiniz, hatta doktorum gözlerimde oluşan çapaklanmaları gidermek için gözlerimi yıkayabileceğimi söyledi, yıkadım da ama korkuyorsunuz haliyle.
Banyo için evime dönene kadar bekledim, toplamda operasyondan 5-6 gün sonra banyo yaptım diyeyim.
Gelelim fiyata, size bir masraf listesi çıkarayım 😀
Muayene ücreti 190 TL tuttu benim (sosyal güvencenizden ötürü farklılıklar olabilir), sonrasında verdikleri ilaçlara 84 TL ödedim, kalem kalem yazdım bakın 😀 Ameliyatım ise Mayıs sonuna dek kampanya vardı sanırım ondan dolayı uygun oldu. Normalde 6600 TL ancak ben 4000 TL’ye oldum. Şu an fiyatlar daha fazla sanırım, bilgi alabilirsiniz.
Peki görüşüm şu an nasıl? Full HD diyemem elbet ama gözlük kullanırken gözlük takmayıncaki halime göre mükemmel. Ara ara bulanma, yazıların birbirine karışması, kısarak bakma oluyor ancak 1.5 ayda toparlar demişti doktorum.
 
Biraz araştırın,düşünün taşının hala sorularınız varsa bana mutlaka sorun. Gerek bu yazının altına, gerekse Snapchat ve Instagram üzerinden. Bıkmadan cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.
Özi gereksiz konuştun biz anlamadık derseniz,
http://www.dunyagoz.com/tr/tibbi-birimlerimiz/lazer-ve-goz-ici-lens-refraktif-cerrahi
ve
http://www.dunyagoz.com/tr/tibbi-birimlerimiz/lazer-ve-goz-ici-lens-refraktif-cerrahi/sikca-sorulan-sorular
Benim yöntemim biraz acılı olduğundan “koşarak gidin ameliyat olun” diyemem, şunu söyleyeyim, PRK derse doktorunuz, gözlük çok sıkıntı değilse bir daha bi düşünün 😀 Ha ama olmayın da diyemem çünkü gerçekten gözlüksüz hayat konforu denen bir şey var 🙂
Ameliyat olmaya karar verdiyseniz gitmeden önce bunları okumanızda yarar var,
http://www.dunyagoz.com/tr/tibbi-birimlerimiz/lazer-ve-goz-ici-lens-refraktif-cerrahi/lazer-tedavi-surecleri
Yazı çorba oldu sanırım birazcık, ama detaya inmek istedim.
Eee ne düşünüyorsunuz?
Bana yazın olur mu mutlaka?
Bu arada 10 Haziranda kontrolüm var, bakalım gözlerde durum ne?

Sık Sorulan Soru: Lazer Göz Ameliyatı Maceram” için 18 yorum

 • 27 Eylül 2016 tarihinde, saat 10:18
  Permalink

  Merhaba.sizinle aynı ameliyatı olacağım prk !Dr Smile yerine şiddetle prk tavsiye etti. Ancak ağrıdan çok korkuyorum bana tavsiye edebileceğiniz ilave birsey var mı. Sonuçtan memnunmusunuz sevgiler

  Yanıtla
  • 23 Ekim 2016 tarihinde, saat 20:39
   Permalink

   Öncelikle yorumu yanıtlamıştım ancak yayınlanmamış,bunun için özür diliyorum. Ameliyatı oldunuz muhtemelen 🙁 Operasyon sırasında gözlerinizi fazla oynatmamaya gayret etmenizi şiddetle öneririm. Şu anki durumunuz nedir?

   Yanıtla
 • 23 Ekim 2016 tarihinde, saat 20:36
  Permalink

  Merhaba bende smile oldum. 1 ay 1 hafta geçti ve hala netlik yok. yakında da netlik yok açıkçası. bu durum biraz moralimi bozuyor. bu arada aynı doktora aynı yöntemle ameliyat olmuşuz. şuan ki durumunuzu öğrenebilir miyim? Teşekkürler

  Yanıtla
  • 23 Ekim 2016 tarihinde, saat 20:42
   Permalink

   Netlik zamanla oturacaktır,bende de aynı problemler olmuştu,bir kaç hafta içinde netleşecek. Şu an sabahları şiddetli kuruluk dışında şikayetim yok. Görmem oldukça iyi. Geçmiş olsun. Aklınıza takılan bir soru olursa yazabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 16 Nisan 2017 tarihinde, saat 20:11
  Permalink

  Merhaba ben de 12 gün önce korneam ince olduğundan prk yoluyla lazer oldum. Sağ ve sol gözün netliği arasında fark var. Sağ göz daha net. Acaba bu fark zamanla gider mi? Ve tam anlamıyla iyileşme kaç hafta sürer?

  Yanıtla
  • 17 Nisan 2017 tarihinde, saat 10:00
   Permalink

   Öncelikle geçmiş olsun, bu sıkıntılar bende de olmuştu.Gözlerin iyileşme hızları vs gibi bir çok etkene bağlı demişti doktorum. Zamanla düzeliyor. Gözün tamamen iyileşmesi 15-20 günü buluyor. İlaçlarınızı aksatmayın sakın, ben ameliyat olalı 1 yıl olmak üzere ve hala kuruluk yaşadığımda netlik bozulabiliyor. Doktorlar olabilir diyor bu duruma da. Maksimum 1 ay içinde görmeniz yavaş yavaş düzelir diye düşünüyorum. Tabii ki hekim değilim net bişey söyleyemem ama tecrübelerim bu yöndeydi.

   Yanıtla
 • 4 Mayıs 2017 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  merhaba sol göz -7,5 sağ göz -3.5 yaşımda 21 lazer ameliyat düşünüyorum düzelirmi

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:55
   Permalink

   Merhabalar, Hekim olmadığım için bu konuda fikir yürütmem doğru olmaz, sadece şunu söyleyebilirim; Göz derecenizin değişmediği döneme girdiğinizde detaylı bir muayene olursanız daha sağlıklı bir bilgi elde edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Yanıtla
 • 28 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:22
  Permalink

  Merhabalar detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim bende etiler şubesinde muayene olup smile lazer olmayı düşünüyorum benimde kornea ince ve astigmatim ve yüksek miyopta var çünkü.sanırım banada smile lazeri önerecekler diye 1 aydır bunu araştırıyorum bu ay için online çekim yaparlarsa 6.500 fiyat verdi müşteri hizmetleri. Size ne kadar demişlerdi smile lazer den memnun kalan sayısı çok az gibi ameliyattan sonra yakını görmeme göz kuruluğu oluşması gibi olumsuz yorumlar okudum. Smile lazer olan arkadaşların bizi biraz aydinlatirsa mutlu olurum saygilar..

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:53
   Permalink

   Yorumunuz için teşekkürler, ben tesadüfen kampanya olan bir döneme denk geldiğim için 4.500 e oldum. Ancak yöntemden yönteme fiyat farkı da mevcut. Smile yaptıran tanıdıklarım da 6.500 e yaptırdılar, ve 2 yıldır göz kuruluğu dışında herhangi bir şikayetleri olmadı. Yine de kişiden kişiye değişir tabi.

   Yanıtla
 • 6 Haziran 2017 tarihinde, saat 01:00
  Permalink

  Ben de Veni Vidi Göz’de No Touch Laser tedavisi oldum. Gerçekten gözlüksüz hayat konforu denen birşey var cümlenize katılıyorum.

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:50
   Permalink

   Teşekkürler, geçmiş olsun size de. Sevgiler.

   Yanıtla
 • 10 Haziran 2017 tarihinde, saat 12:49
  Permalink

  bence gözlükten kurtulmanın ağrısız ve en kolay yolu no touch laser bir kça hastanede var sadece ama kesinlikle tek geçerim.Tavsiye ederim arkadaşlar

  Yanıtla
  • 11 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:50
   Permalink

   yorumunuz için teşekkürler, geçmiş olsun 🙂

   Yanıtla
 • 25 Temmuz 2017 tarihinde, saat 10:52
  Permalink

  Merhabalar,
  yaklaşık 45 gün önce Etiler Dünya Göz Hastanesinde Efekan Coşkunsever’e Smile Laser yöntemi ile ameliyat oldum.Göz numaralarımın her ikisi de 6 derece miyoptu.Ameliyat sonrası yaklaşık beş saat kadar ağrı hissettim.Işığa karşı aşırı hassasiyet olduğu için ameliyata yanınızda bir yakınınızla gitmenizi tavsiye ederim.Sonrasında ilk bir kaç hafta yakını görmekte ( Kitap, bilgisayar gibi.) hafif sıkıntı çektim ama zamanla düzeliyor. Numara tam olarak sıfırlanıyor mu diye sorarsanız, 0,75 ler gibi bir numara kalıyor.Göz kuruluğu ciddi sıkıntı.Bu yüzden damlaları düzenli kullanmak zorundasınız.Ama yıllarca gözlük ve lens kullanan biri olarak, bu sene denize girdiğimde etrafı net görmek acayip güzeldi.YA da televizyon karşısında kaygısız uyumak 🙂 Tavsiye ederim, korneanız uygunsa ameliyatı olup, kurtulun.Tabi doktor ve yöntem araştırması için en az iki doktor da ayrıca tavsiyemdir.

  Yanıtla
  • 30 Temmuz 2017 tarihinde, saat 08:55
   Permalink

   Öncelikle geçmiş olsun 🙂 Smile sanırım şu an en yüksek konforu sağlayan yöntem,korneanız uygunmuş ne mutlu 🙂 Benim yöntemim azıcık sancılı geçse de iyi ki olmuşum diyorum! Kuaförde bile yapılan saçını görmek için gözlük takma ihtiyacının olmaması muazzam bir duygu! Benim de sıfırlanmadı gözlerim ama gerçekten oldukça iyi görüyorum. Damlaları da ihmal etmedikçe daha netleşiyor görüşüm.

   Yanıtla
  • 31 Temmuz 2017 tarihinde, saat 19:48
   Permalink

   Merhaba
   Bende lazer olmak icin efekan beye gitmek istiyorum da fiyat ne kadardi ayrica doktor ilgilimiydi?Tavsiye edeceginiz 2.doktor kim

   Yanıtla
   • 10 Ağustos 2017 tarihinde, saat 11:00
    Permalink

    Ben Ankara’da operasyon geçirdiğim için Volkan Bey’i öneririm. İkinci olarak da yine aynı şubede Volkan Matben de iyi bir hoca
    , arkadaşım da Matben hocaya ameliyat olmuştu gayet memnun.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın